Povodom nedelje solidarnosti naroda i borbe protiv rasizma i rasne diskriminacije, koja je trajala od 21. do 28. marta 2022. godine, politička stranka Istina je sprovela anketiranje stava građana o diskriminaciji. Skoro 95% anketiranih se izjasnilo da je diskriminacija prisutna u Srbiji, dok je njih 47% navelo da su se susreli sa diskriminacijom. Kao najugroženiju grupu građani su navodili žene, potom siromašne, a zatim dolaze Romi i osobe različite seksualne orijentacije. Takođe, visok procenat ispitanika navodio je i da su osobe sa invaliditetom veoma ugrožene. Građani su mišljenja da do diskriminacije najčešće dolazi kad je u pitanju zapošljavanje i radni odnosi, a potom socijalna i zdravstvena zaštita.
Istina je da je diskriminacija prisutna u raznim oblastima društvenog života, ali mi nećemo skrenuti pogled i izbegavati činjenice, već smo spremni i rešeni da se borimo da to sprečimo. Društvo je dužno da obezbedi ravnomernu zastupljenost žena na rukovodećim mestima, a što se tiče nasilja koje žene trpe nije dovoljno samo smestiti ugrožene žene u sigurne kuće. Nužno im je obezbediti i odgovarajuću egzistencijalnu sigurnost nakon izlaska iz sigurnih kuća. U svetu postoje rešenja i programi za to i zato se zalažemo da se prouči pozitivna praksa razvijenih zemalja koja to rešava i da se oni pristupi koji to uspešno rešavaju u svetu, po potrebi prilagode i primene u Srbiji.
Mi nismo bogata zemlja i u uslovima kada svetska kriza izazvana vojnim dejstvima u Ukrajini kuca na vrata, izgledi da se poveća siromaštvo sve su veći. Siromaštvo se smanjuje solidarnošću, a solidarnost isključuje diskriminaciju. I zato diskriminacija NE – a solidarnost DA!
#StrankaIstina