Сведоци смо да се глобална индустрија канабиса развија великом брзином, након што су државе света за кратко време увиделе огромне бенефите и потенцијале које пружа широка примена биљке. Земље које су легализовале употребу канабиса у медицинске, рекреативне и индустријске намене доживеле су процват у економији и привреди, пружајући могућности запошљавања и отварања нових радних места, као и напредак у научно – истраживачким и медицинским достигнућима, док се са друге стране евидентирају смањене стопе криминала, назиру се потенцијална еколошка решења за допринос у борби против уништавања природе и искоришћавања свих њених ресурса.

Ако узмемо у обзир државе попут Колорада, која је мања од Србије и која је у периоду од 2008. – 2010. године пролазила кроз економску кризу, 2010. године су усвојени закони о комерцијализацији марихуане, а 2011. године легализована је употреба медицинског канабиса, када је већ приметно земља почела да приходује невероватном брзином. Касније 2014. године регулисана је и рекреативна употреба, која је те године држави Колорадо донела 44 милиона долара прихода од такси и пореза. Када се томе дода 32 милиона долара генерисаних од такси и пореза на медицинску марихуану, укупан износ достигао је вртоглавих 76 милиона долара. А могу се похвалити и смањеном стопом криминала. Када већ причамо о добробитима, најновија вест коју преноси „Ројтерс“ говори о томе да је председник Колумбије Иван Дукуе потписао декрет којим се укида забрана извоза осушеног цвета канабиса, дозвољава се проширење продаје лекова на бази канабиса, уз поједностављеност регулаторне процедуре.

Ако говоримо о еколошком аспекту, може се рећи да се од канабиса добија преко 50.000 производа. Тако се биопластика прави од конопљине целулозе, док се биогориво ствара од уља из семенки или ферментацијом стабљика конопље. Сетимо се примера Хенри Форда који је још 1941. године направио ауто “Модел – Т” који је ишао на погон бензином конопље, а сам аутомобил је такође био изграђен од конопље. Имао је контролне плоче израђене од конопље чија је чврстоћа била 10 пута јача од челика. С обзиром на то да се све више почињу производити електрични аутомобили, канабис и ту може да помогне. Наиме, неколико студија је потврдило чињеницу да батерија од конопље раде осам пута боље од литијум – јонских. Канабис од узгоја до производа и потрошње ствара више кисеоника од CO2, а што је још важније, са 1 ха конопље добије се четири пута више биомасе у односу на 1 ха, најекономичнијег дрвета. Притом узмимо у обзир да дрво расте 20-80 година, док 1 ха конопље сазри за 4-5 месеци, те се на тај начин могу зауставити беспотребна уништавања шумских предела Србије.

Канабис је погодна врста за пречишћавање загађеног земљишта и ваздуха, с обзиром на то да поседује невероватну моћ усвајања пестицида, тешких метала и радиоактивних честица путем корена. Влакна коноље се добијају из стабљике и одликују се изузетном издржљивошћу, сматра се неуништивом те је биљка нашла своју примену и у грађевинарству и текстилној индустрији. Зидови од конопље пружају одличну звучну и топлотну изолацију, чвршћи су и отпорнији од бетона, зидови “дишу”, те се спречава настанак гљивица и инсеката, отпорни су на ватру и воду, а имају и негативан карбонски отисак. Тренутно се у Далмацији ради на изградњи једне такве куће, у близини Сплита, где су представници Националне асоцијације конопљара Србије својим искуством желели да помогну саборцима у Хрватској. У тој земљи иначе било ко може да производи и прерађује тзв. CBD сорте.
Позитивни примери из света али и региона говоре да је легализација и декриминализација канабиса у великој мери допринела решавању бројних питања и проблема са којима су се државе суочавале, стога Србија не би требала да каска за зеленом економијом и модерном медицином 21. века. Зашто би биљка која храни, облачи, даје кров над главом, лечи и даје чистију животну средину и даље била предмет кривичних спорова наших судова и затварања младих корисника, када у свету имамо позитивне примере брисања кривичних пријава и пресуда због поседовања исте? Зашто не би отворили могућности и нашој земљи да приходује од такси и пореза на индустријску и медицинску примену, те побољшали статус грађана како у економском, тако и у здравственом, социолошком и еколошком аспекту? Однос према канабису је тако и мерило одговорности неке политике, а нама је у Србији потребна одговорна политика више него икада. Зато легализујмо и урадимо тиме нешто веома добро за ову земљу и њене грађане.

 

Ивана Бакмаз
Радна група за легализацију канабиса

 

#СтранкаИстина